Ozvěny konference Byznys s Inovacemi 2019

V konferenčních prostorech OKsystem se 16. dubna uskutečnila konference Byznys s Inovacemi 2019. U jednoho stolu spolu zasedla šestice odborníků na výzkum, vývoj a inovace a debatovala o aplikovaném výzkumu v České republice. Akce byla jedinečná tím, že se společně sešli zástupci státní správy, akademického prostředí i privátní sféry a také velkým prostorem pro dotazy publika.

Prezident AVO Libor Kraus hned v úvodu nastínil aktuální čísla ohledně spolupráce členů AVO. Ti v roce 2018 vykázali smluvní výzkum za více než 635 milionů korun a ostatní ekonomickou činnost za více než 1,1 miliardu korun. V rámci kolaborativního výzkumu pak bylo vykázáno 70 milionů korun.

Předseda Technologické agentury ČR (TA ČR) Petr Konvalinka zmínil snižování administrativní zátěže uchazečů o účelovou podporu a také nově připravované programy na podporu aplikovaného výzkumu.

Místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se v rámci diskuze vyjadřoval k několika bodům. Novou inovační strategii nazval vizí, ke které se nyní připravují implementační plány a na pravidelných měsíčních schůzkách budou důsledně vyhodnocovány pokroky. Zmínil přípravu nového programu na podporu startupů, který bude financován z části z programu MPO TRIO a také z nespotřebovaných výdajů TA ČR.

Na dotaz, zda bude usilovat o vytvoření Ministerstva pro vědu, které zamýšlel vytvořit jeho předchůdce Pavel Bělobrádek reagoval Havlíček slovy: „Malé ministerstvo je horší, než žádné ministerstvo. Je lepší mít agendu u někoho, kdo je schopen ji realizovat.“

Když se řeč stočila k mezinárodní spolupráci, nešel Havlíček s kritikou daleko: „Účast České republiky v programu Horizon 2020 je fiasko, jsem z toho nešťastný. Tento program je pro české výzkumníky úžasná šance. Mým snem je mít tady nějakého pana nebo paní Horizonta, který by jezdil po celé republice a program by propagoval.“

Na slova Karla Havlíčka zareagoval zástupce Akademie věd ČR Josef Lazar a potvrdil potřebu větší působnosti zástupců českého výzkumu v Bruselu, kteří by měli pomáhat také se zapojováním se do mezinárodních konsorcií v rámcových programech EU. Pan Lazar poté také poděkoval Asociaci za spolupráci na Metodice vykazování ekonomických a neekonomických činností.

Podle náměstka ministra zemědělství Pavla Sekáče musí český výzkum zabrat především v komercializaci jeho výsledků, která je nedostatečná. Čeští výzkumníci to podle něj neumí a je třeba je k tomu správně motivovat.

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko se aktuálně soustředí na digitalizaci. Česká republika podle něj disponuje mnoha předpoklady pro úspěch v této oblasti. „Máme vynikající výzkum a vývoj, rozvinutý ekosystém inovativních firem a, i díky nyní finalizované národní strategii umělé inteligence, jasnou vizi a podporu veřejné správy.“ Jednou z jeho priorit je proto vybudovat v ČR centrum excelence v oblasti umělé inteligence.

Účastníci konference odcházeli s hlavami plnými odpovědí a panelista, který v online hlasování publikum nejvíce zaujal, si odnesl domů i krásné, nové, tmavě modré tričko s nápisem AVO. Stal se jím nikdo jiný, než budoucí ministr průmyslu a obchodu a místopředseda RVVI v jedné osobě – Karel Havlíček. Tak na viděnou nejpozději napřesrok.

Kompletní fotogalerii najdete ZDE

Konference se konala v rámci projektu OP PIK Internacionalizace platformy AVO.

Autor: Martin Podařil

Kategorie Aktuality, Blog.